Урок 3. Мохи

Урок 3
Тема: Мохи
Лабораторна робота №11 «Будова моху»


1. Загальні відомості
   Сьогодні ми повинні вивчити особливості життєдіяльності і розмноження мохів. Дізнаємося, чому вчені вважають, що мохи першими з’явилися на Землі, чому їх називають "сліпою” гілкою розвитку рослинного світу.

   Мохоподібні – це найдавніші вищі рослини, що з’явилися бизько 400 млн. років тому. Вони старші за динозаврів, а їх різноманіття сформувалося до того як роз’єдналися материки. Наука, що вивчає мохи називається бріологією. До мохоподібних належить близько 25 тис видів. Основна маса мохоподібних зосереджена у вологих місцях північної півкулі, у районах із помірним і холодним кліматом, особливо в тундрі, на болотах.

Словникова робота
   Спорофіт — це нестатеве покоління рослин. Розвивається з заплідненої яйцеклітини, або зиготи. На спорофіті в спеціальних органах — спорангіях — розвиваються спори. 
   Гаметофіт — це статеве покоління живих організмів. У рослин йде цикл життя, що змінюється від спорофіту у гаметофіт. Гаметофіт переважає над спорофітом тільки у мохоподібних та водоростей. Часто гаметофіт не буває самостійним, а живе разом із спорофітом або залежить від нього. Гаметофіт буває двостатевий і одностатевий.
    Статеві клітини у більш високоорганізованих груп мохів розвиваються в спеціальних органах статевого розмноження: яйцеклітини в архегоніях, сперматозоїди — в антиридіях

2. Будова мохів
  Рослина моху складається з єдиного нерозгалуженого стебла, густо вкритого спірально розміщеними листками. На верхній частині, на яку потрапляє світло, стебло та листки зелені, на нижній – жовто-бурі. 
    У мохів немає коренів, а їх функцію виконують ризоїди – ниткоподібні коренеподібні нитчасті вирости, які утримують рослину і всмоктують поживні речовини. Через відсутність коренів мохи не здатні ефективно регулювати вміст води, через що багато їх видів мають здатність висихати і швидко відновлювати свою життєздатність після зволоження.
   За будовою тіла розрізняють мохи сланеві та листкоподібні.
  Гаметофіт моху являє собою більш-менш вертикальне несправжнє стебельце з дрібними несправжніми листками без справжніх коренів, або слань (талом) з ризоїдами. Провідна система мохоподібних проста, трахеїди та судини відсутні. На гаплоїдному гаметофіті розвиваються чоловічі (антеридії) та жіночі (архегонії) статеві органи. 

   Спорофіт (спорогон) дуже редукований, найчастіше паразитує на гаметофіті. Він побудований із спороносної коробочки і ніжки з гаусторієм, яким присмоктується до гаметофіта. У коробочці (утворюється після запліднення на жіночому гаметофіті) після редукційного поділу утворюються спори. Із одноклітинної спори розвивається тільки статеве покоління, або гаметофіт. Із спори проростає первинна нитка — протонема, на якій закладається одна або декілька бруньок. Вторинна протонема розвивається у результаті регенерації клітин гаметофіту або спорофіту.

   Спорофіт (спорогон) складається з одного спорангію (коробочки), який розташований на тонкій ніжці. У нижній частині ніжка переходить у так звану стопу, за допомогою якої спорофіт з'єднується з гаметофітом. Коробочку зазвичай закриває верхня, видозмінена частина архегонію — ковпачок. У деяких мохоподібних спорофіти можуть бути цілком занурені у тіло гаметофіту, у інших — піднімаються на особливих виростах пластинчатого талому, у деяких мають форму стручка.
   Антеридії мають вигляд видовжених або округлих мішечків з одношаровою оболонкою на ніжці. Всередині антеридію утворюються дводжгутикові сперматозоїди.
   Архегоній мохоподібних у типовому випадку має пляшкоподібну, або колбоподібну форму із звуженою шийкою та розширеним черевцем, де розташовується крупна яйцеклітина.

3. Життєвий цикл та розмноження
     Мохи мають вегетативний, нестатевий та статевий способи розмноження. 

Вегетативне розмноження забезпечується відривом частини талому і подальшим її проростанням протонемою у новий гаметофіт. У видів роду маршанції, наприклад, спостерігається утворення на пластинці талому спеціальних виводкових кошиків із так званими виводковими бруньками, що змиваються водою на субстрат і там проростають.

Нестатеве розмноження забезпечується спорами. 

Статеве розмноження забезпечується чоловічими та жіночими статевими органами (гаметофітом).

Спора, потрапивши у вологе середовище, проростає і формує протонему. На стадії проростання протонему можна сплутати із зеленими нитчатими водоростями. З цієї нитки розвивається у подальшому талом рослини (гаметофіт). Органи статевого розмноження — архегонії (жіночі) й антеридії (чоловічі) утворюються на дорослому гаметофіті, зазвичай на верхівці. Часто жіночі і чоловічі органи дводомно формуються на окремих рослинах, проте є і однодомні рослини. Для забезпечення запліднення обов'язково потрібна вода, оскільки сперматозоїди рухливі, вони тільки у рідкому середовищі можуть проникнути в архегоній.

4. Поширення та представники
   Мохи поширені майже повсюди, від тропіків і до полярних областей, але нерівномірно. У тропічних регіонах — переважно в горах. Незначна кількість видів росте в посушливих місцях, наприклад у степах. Деякі види ведуть епіфітний спосіб життя на корі дерев або у воді. Основна ж маса видів зосереджена у вологих місцях північної півкулі, в районах з помірним і холодним кліматом. Помітна роль належить мохоподібним в утворенні рослинного покриву. Попри приуроченість до вологих місцезростань, мають здатність переносити тривале пересихання. 


   Людиною використовувались мохи здавна з лікарською метою (наприклад, з моху роду сфагнум робились антисептичні пов'язки), а деякі народи використовують мохи як пелюшки та для теплоізоляції помешкань. Науковці використовують мохи, як індикатори чистоти повітря. Окрім цього, мохи використовуються з декоративною метою та для озеленення на лише клумб а й акваріумів.


  А ось такі шедеври роблять спеціалісти з акваріумного дизайну за допомогою звичайного моху.






Все, чого ви не знали про мохи
https://www.youtube.com/watch?v=GC45ShWB3XU

Мохи проти забруднення довкілля
https://www.youtube.com/watch?v=XB5Man_swa4



Домашня робота
Опрацювати параграф 42
Заповнити у зошит лабораторну роботу
Виконати тестування
Код доступу 593701
посилання
join.naurok.ua

Увага!!! Тест виконується до 28 березня до 20.00
Ще раз наголошую, що тест виконується ОДИН раз.
Лабораторну роботу скріншотом відправляти у вайбер або на пошту
Tonks1511@gmail.com

Немає коментарів:

Дописати коментар