Урок 12. Особливості живлення, життєдіяльності та будови грибів

Урок 12
Тема: Особливості живлення, життєдіяльності та будови грибів: грибна клітина, грибниця, плодове тіло.

1. Загальні відомості
   Гриби – особливі живі організми, що налічує понад 100 тисяч видів. Гриби відрізняються і від рослин, і від тварин, тому їх виділяють в окреме царство живої природи.

З рослинами їх зближує: 
1) наявність добре вираженої клітинної стінки; 
2) нерухомість у вегетативному стані, 
3) розмноження спорами; 
4) здатність до синтезу вітамінів; 
5) поглинання їжі шляхом всмоктування (адсорбції). 

  Ці особливості будови і життєдіяльності грибів дозволяють вважати їх однією з найбільш давніх груп еукаріотних організмів, що не мають прямого еволюційної зв'язку з рослинами, як вважалося раніше. Гриби і рослини виникли незалежно від різних форм мікроорганізмів, що жили у воді.
Спільним з тваринами є: 
1) гетеротрофність; 
2) наявність у складі клітинної стінки хітину, характерного для зовнішнього скелета членистоногих; 
3) відсутність у клітинах хлоропластів і фотосинтезуючих пігментів;
4) накопичення глікогену як запасної речовини; 
5) утворення і виділення продукту метаболізму - сечовини.

   Мікологія — це наука, яка досліджує гриби як особливу групу організмів, що становлять самостійне царство живої природи.
     Серед грибів є одноклітинні та багатоклітинні організми.

2. Будова грибів
    Гриби умовно поділяють на нижчі і вищі. Вегетативне тіло грибів називається грибницею, або міцелієм, воно складається з окремих ниток — гіфів. Ці нитки розміщені всередині субстрату, на якому живуть гриби. Кожна гіфа утворена ланцюжком видовжених безбарвних клітин. Таким чином, клітини утворюють гіфу, а гіфи — багатоклітинний міцелій. Найчастіше грибниця займає велику територію. Через міцелій відбувається всмоктування поживних речовин осмотичним шляхом.
   У нижчих грибів в клітинах немає перетинок, тому вони мають вигляд однієї великої галузистої клітини.
   У вищіх грибів грибниця багатоклітинна, має перегородки. Гіфи часто щільно сплітаються та утворюють несправжню тканину, з якої формуються плодові тіла шапкових грибів, трутовиків, дощовиків тощо.
    У більшості грибів, що мають їстівне плодове тіло (за винятком трюфелів, строчків і зморшків), плодове тіло утворене ніжкою (пеньком) і шапинкою. Вони складаються зі щільно прилеглих ниток грибниці. У ніжці всі нитки однакові, а в шапинці вони утворюютьдва шари — верхній, покритий шкіркою, пофарбовану різними пігментами і нижній. Нижній шар шапинки називається гіменофор. На ньому розташований тонкий шар, що містить спори - гіменій.
   В одних грибів нижній шар пронизаний численними трубочками (білий гриб, підберезник, маслюк) — це трубчасті гриби, а в інших — пластинками (рижики, сироїжки) — це пластинчасті гриби.
   На ніжці плодового тіла печериці є тоненьке біле плівчасте кільце — це часткове покривало. До моменту повного дозрівання спор воно закриває гіменофор і захищає пластинки від зовнішніх пошкоджень. Коли спори дозрівають, ніжка видовжується, шапинка розгортається, покривало розривається, і спори починають висіватися. Після дозрівання спори висипаються у порожнини трубочок чи пластинок гіменофору, підхоплюються потоками вітру та переносяться на більш менш великі відстані.
   Багато видів шапинкових грибів утворюють із коренями вищіх рослин мікоризу, або грибокорінь. Вона може бути:
1) Зовнішня - коли міцелій оплітає корені
2) Внутрішня - міцелій всередині кореня
3) Змішана - поєднує обидва типи

3. Будова грибної клітини
   Клітини гіф вкриті щільною клітинною оболонкою, основу якої складає нерозчинна у воді та хімічно стійка речовина — хітин. Під клітинною оболонкою знаходиться клітинна мембрана. В оптичний мікроскоп у цитоплазмі можна побачити два ядра та велику вакуолю. У вакуолі міститься клітинний сік, краплини олії та запаси вуглеводу — глікогену. Глікоген є запасним вуглеводом не лише у грибів, але й у тварин, включаючи людину.
   Під електронним мікроскопом у клітині також помітні мітохондрії та рибосоми. Крохмалю в грибів немає. Клітини не містять пластид і хлорофілу,тому гриби не можуть здійснювати фотосинтез. У верхівковій клітині, крім звичайних для інших клітин органел та структур, біля клітинної оболонки на самій верхівці є велика кількість дрібних ростових пухирців. Завдяки роботі цих пухирців верхівкова клітина росте і з часом ділиться. Внаслідок цього росте і вся гіфа.

4. Розмноження та живлення
  Гриби розмножуються 
    Розмножуються гриби статевим, нестатевим і вегетативним способами. 
    Вегетативне розмноження відбувається шматочками міцелію, брунькуванням та ін. 
  При нестатевому розмноженні у нижчих грибів спори утворюються в спорангіях, на поверхні конідій. 
  Під час статевого розмноження вищих грибів утворюються аскоспори та базидіоспори. Дріжджові гриби розмножуються брунькуванням.
    За способом живлення
   Переважна більшість усіх видів грибів — сапротрофи, вони живляться органічною речовиною решток ор­ганізмів. Гриби-паразити живуть переважно на рослинах (близько 10 тис. видів), рідше на тваринах (близько 300 видів). Деякі оселяються на поверхні, інші — у тілі свого хазяїна, чим спричиняють тяжкі захворювання. Багато видів грибів вступають у взаємовигідне співжиття з вищими рослинами та водоростями (утворюють лишайники).
  До сапротрофов відноситься більшість шапинкових і цвілевих грибів, а також дріжджі. Особливістю сапротрофних грибів є те, що окремий гриб може за добу утворити міцелій сумарною довжиною гіф більше кілометра. (Довжина грибних гіф в 1 г сухого грунту листяного лісу становить близько 400 м, а в 1 г гумусу [під підстилкою] 4-8 км. ).
   Такий швидкий ріст і нитчасті будова міцелію обумовлює особливий тип взаємовідносин грибів з навколишнім середовищем, не характерний для інших груп еукаріотних організмів. Велика система розгалужених гіф дозволяє їм тісно контактувати з субстратом. Майже всі клітини міцелію відокремлені від субстрату лише тонкою клітинною стінкою.
    Травні ферменти, що виділяються грибами, дуже швидко впливають на матеріал субстрату і сприяють його частковому перетравлювання поза грибної клітини. Такий напівпереварений матеріал потім всмоктується всією поверхнею клітини.

Особливості будови грибів
https://www.youtube.com/watch?v=bL0YsMpDoIw

5. Домашнє завдання
1) Зробити конспект
2) Виконати тестові завдання
Код доступу 923538
посилання
join.naurok.ua

Увага!!! Тест виконується до 2 травня до 13.00

Немає коментарів:

Дописати коментар