Урок 14. Групи грибів: симбіотичні —лишайники.

Урок 14
Тема: Групи грибів: симбіотичні —лишайники

1. Особливості будови та розмноження
   Відділ Лишайники налічує понад 20 тисяч видів, поширених по всій земній кулі. Це група дуже своєрідних організмів, тіло яких складається із двох компонентів – гриба і водорості. Науку, що вивчає лишайники, називають ліхенологією. Доволі довго взаємовідносини гриба і водорості у лишайнику розглядали як взаємовигідне для обох співжиття (симбіоз), в результаті якого гетеротрофний гриб отримує від автотрофної водорості органічні сполуки, а водорості від гриба – розчинні у воді мінеральні речовини та захист від висихання.
   Останнім часом встановлено, що ці відносини є не зовсім сталими. За умов нестачі поживних речовин гриби часто паразитують на водоростях і можуть навіть повністю знищити їх. 
   Вегетативне тіло лишайника – талом (або слань) – утворене переплетеними гіфами гриба (верхній і нижній коркові шари), серед яких розміщені клітини чи нитки водорості. Вони розташовуються рівномірно або лише у верхньому шарі. 

Типи лишайників за зовнішнім виглядом слані
Тип
Характеристика
Представники
Накипні, або кіркові
Мають вигляд тонкої чи товстої кірочки, що щільно зрослася із субстратом на скелях, деревах, грунті тощо
Леканора, аспіцилія, графіс
Листуваті
Мають вигляд сплющеної листоподібної пластини, прикріпленої до субстрату пучками гіфів
Пармелія, ксанторія
Кущисті
Мають вигляд кущика або звисаючої бороди
Кладонія, уснея


   Слань лишайників може мати сірувате, буре, зелене, жовте чи майже чорне забарвлення. Колір залежить від специфічних пігментів, солей заліза, вмісту і концентрації різних кислот.
  Лишайники як цілісні організми розмножуються вегетативно: часточками талому чи спеціальними утвореннями – іридіями і соредіями. 

   Ізидії – різноманітні за формою і розмірами вирости на поверхні слані, які містять обидва компоненти лишайнику. Ізидії відламуються від лишайнику і поширюються за допомогою вітру, води чи тварин. 
   
   Соредії – дрібні пилуваті часточки, які формуються всередині слані і складаються з однієї, двох чи кількох одноклітинних водоростей, обплетених гіфами гриба. Соредії звільняються після розриву слані і розносяться вітром. 

   Кожен компонент лишайнику може розмножуватися самостійно: водорості – поділом, гриби – спорами. Ростуть лишайники дуже повільно. Річний приріст слані у різних видів коливається від 0,25 – 1 до 36 мм за рік. 
  Однією з найбільш характерних біологічних особливостей лишайників є їх невибагливість до умов існування. Вони поселяються на скелях, грунті, стовбурах і гілках дерев і навіть на склі чи металі. Можуть витримувати тривале зневоднення.


2. Значення лишайників
   Лишайники мають важливе значення для формування біорізноманіття екосистем. Але окрім цього, вони також використовуються людиною. Нижче роздивимося детальніше біологічне значення лишайників. 

1) Відіграють значну роль у рослинному покриві тундрових та лісових екосистем 

2) Беруть участь у хімічному вивітрюванні гірських порід, часто є піонерами в освоєнні нових територій 

3) Є цінним кормом для північних оленів завдяки високому вмісту вуглеводів (кладонія оленяча або ягель, ісландський мох) 
ісландський мох

4) Використовуються для біоіндикації стану навколишнього середовища завдяки неоднаковій чутливості різних видів до забруднення атмосфери (ліхеноіндикація) 

5) За віком таломів лишайників (може сягати кілька сотень чи навіть тисяч років) у геології встановлюють вік льодовиків, гірських відслоєнь тощо 

6) Використовують для отримання антибіотиків (цетрарія, кладонія, паргелія, уснея), ароматичних речовин та фіксаторів запахів (лобарія, евернія) 
цетрарія

евернія
7) Для виробництва лакмусу (виявляє наявність кислот в речовині) – рочела, дендрографа 
рочела
8) Лишайникову ману (аспіцилія їстівна) вживають у їжу жителі пустельних районів Середнього Сходу, в Японії вважають делікатесом умбілікарію їстівну 

9) Види, які живуть на деревах, не завдають їм безпосередньої шкоди, оскільки не є паразитами, але можуть слугувати місцем укриття та розмноження комах-шкідників


3. Домашнє завдання
1) Зробити конспект
2) Виконати тестове завдання


Код доступу 499224
посилання
join.naurok.ua

Увага!!! Тест активний до 9 травня до 12.00
На виконання тесту відводиться 40 хв після активації, тому будьте уважні і перш ніж приступити до виконання - уважно опрацюйте матеріал

Немає коментарів:

Дописати коментар